Realizare zid de sprijin in zona blocurilor de locuinte pentru tineri, str. Alexandru Vlahuta, nr. 16 A

12/2011

06/2012

S.C. CASITO TRANSIMPEX S.R.L.

Din 2001, în paralel cu programul de credit ipotecar, Agenţia Naţională pentru Locuinţe implementează si dezvoltă un program special de construcţii locuinţe pentru tineri, destinate închirierii. Agenţia asigura construcţia locuinţelor pe care le predă, la finalizarea lucrărilor, consiliilor locale în a căror rază teritorial - administrativă se află acestea.
Prin tema de proiectare, s-a solicitat ca în prima etapă, să se realizeze 80 apartamente, iar având în vedere zona amplasamentului, din punctul de vedere al P.U.G.-ului care reglementează construirea de blocuri P+4 …P+10, tema prevede realizarea apartamentelor într-un bloc cu 3 scări, având subsol tehnic, parter şi 4 etaje supraterane. Într-o fază de perspectivă există posibilitatea construirii şi celui de-al doilea bloc de locuinţe, în etapa a doua, cu un număr identic, de 80 apartamente.
Primăria Municipiului Hunedoara a pus la dispoziţia Agenţiei Naţionale pentru Locuinţe o suprafaţă de teren pentru construirea blocurilor cu 80 apartamente pe strada Al. Vlahuţă nr. 16A. Blocul 1 se preconizează a avea trei tronsoane A1, B1 şi C1, iar blocul 2 tot trei tronsoane, A2, B2, C2. Proiectul tehnic şi documentaţia D.T.A.C. au fost executate de societatea S.C. I.P.H. Deva S.A.
În anul 2009 s-a obţinut Autorizaţia de Construire nr 24/ 12.03.2009 pentru Ansamblul de locuinţe, etapa I. Terenul destinat blocurilor de locuinţe a fost predat la Agenţia Naţională pentru Locuinţe prin contract nr 32187/ 23.08.2006 în baza Hotărârii Consiliului Local Hunedoara nr. 170/ 2006, respectiv nr. 65/ 2009.
Terenul vizat a fost afectat de reţele edilitare, astfel s-au obţinut şi autorizaţiile necesare pentru aceste lucrări de la furnizorii de utilităţi ( S.C. APAPROD S.A., Enel Distribuţie Banat, RDS &RCS Hunedoara) , iar lucrările de deviere au fost executate .
Lucrările de construcţii şi instalaţii au fost începute de societatea S.C. Ison Trade Constructing S.R.L., la 16.11. 2009, iar când această societatea a intrat în procedură de faliment, lucrările au fost preluate şi continuate de societatea Zona D S.R.L., până la data de 30.07.2011, când şi această societate a fost nevoită să oprească lucrările.
Pentru a se putea continua lucrările, din considerente de stabilitate a terenului, s-a executat un zid de sprijin care să consolideze zona pentru viitoarele blocuri, aşa cum dealtfel s-a prevăzut şi în Studiul de Fezabilitate. Astfel, s-a realizat un zid de sprijin cu înălţimea de 3 m, lungimea de 90 m format din două tronsoane: un tronson paralel cu blocurile cu lungimea de 75 m, iar al doilea tronson perpendicular cu primul având lungimea de 15 m.
Pentru realizarea zidului de sprijin, execuţia lucrării a fost atribuită societăţii S.C. Casito Transimpex S.R.L. conform Contract nr. 105/ 55465/ 08.11.2011.

Autorizatia de construire nr. 124/ 26.07.2011
Contract de lucrari nr. 105/ 55465/ 08.11.2011