Realizare expozitie istorica in aer liber în municipiul Hunedoara, judetul Hunedoara

Turism

02/2022

05/2022

SC MIKE ZARR ADS SRL, Buzău

Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este executia lucrarilor de constructii în vederea demarării investiției „Realizare expoziție istorică în aer liber în municipiul Hunedoara, județul Hunedoara ”, în cadrul căreia se dorește realizarea unei expozitii permanente care ar reprezenta, o mai bună modalitate de întâmpinare vizuală a sutelor de mii de turişti care intră în oraş dinspre Sântuhalm (pe DJ 687) şi doresc să viziteze Castelul Corvinilor, ori se află în drum spre alte obiective importante.

Descrierea lucrărilor solicitate
a)Descrierea funcțională
Latura estică a bulevardului Traian prezintă un aspect neplăcut pentru orice oraş al mileniului III. Blocurile de locuinţe de pe această latură a arterei rutiere amintite, multe dintre ele încă nereabilitate şi cu o arhitectură neinsipirat aleasă (construite în anii ’70) formează o imagine total nefavorabilă, indiferent de vreme şi anotimp. La aceasta contribuie şi existenţa unei conducte de transport gaz-metan, vopsită în culoarea galbenă, al cărei traseu suprateran coincide cu o bună parte din porţiunea de drum pe care se doreşte montarea panourilor.
Astfel, e dorește realizarea unei expozitii permanentă care ar reprezenta, în acelaşi timp, o mai bună modalitate de întâmpinare vizuală sutelor de mii de turişti care intră în oraş dinspre Sântuhalm (pe DJ 687) şi doresc să viziteze Castelul Corvinilor, ori se află în drum spre alte obiective importante .
Expoziţia permanentă s-ar transforma astfel şi într-un element de promovare a municipiului Hunedoara, mai ales în mediul on-line şi ar contribui şi la îmbunătăţirea percepţiei turiştilor şi locuitorilor municipiului asupra zonei amintite.
b) Descriere lucrări prevăzute în documentația tehnică
Având în vedere documentația tehnico-economică se vor efectua lucrări de realizare a unei expoziții istorice în aer liber în municipiul Hunedoara care constau în:
- realizare fundația din beton armat;
- realizare soclu beton armat cu dimensiunile de 20x25cm
- execuție stâlpi metalici
- realizare finisaje exterioare pe soclu din beton

Descrierea lucrarilor de realizare a expoziției istorice în aer liber care va fi din panouri expoziționale se va face în baza proiectului tehnic elaborat de firma S.C. ILCOR CONSULTING S.R.L. - Deva
Conform proiectului tehnic sunt prevăzute lucrări de realizare a unei expoziții istorice prin execuția unei fundații din beton, soclu din beton , stâlpi metalici , realizarea unei structuri metalice suport pentru panourile expoziționale formată din elemente metalice, montare panouri expoziționale din alucobond care vor fi imprimate cu imagini istorice. Expoziția stradală istorică va fi prevăzută cuinstalație de iluminat .

Contract servicii 148/49190/28.06.2021, Servicii de intocmire documentatie tehnico-economica Realizarea unei Expoziții istorice în aer liber în municipiul Hunedoara, jud Hunedoara ,elaborator: SC ILCOR CONSULTING S.R.L.- Deva, valoare: 19.623.10 lei
Proiect tehnic nr. 193/ 2021

HOTĂRÂREA NR. 285/29.10.2021 privind aprobarea documentației tehnice și a indicatorilor tehnico-economici pentru realizarea obiectivului de investiție „Realizare expoziție istorică în aer liber în municipiul Hunedoara, judeţul Hunedoara”

Autorizația de Construire nr. 118/ 02.11.2021