Reabilitare spatiu verde si amenajare loc de joaca, strada CAPRIOAREI nr. 1, bl. K5

Spatii de recreere

Faza de proiect

Pentru a le oferi copiilor locuri de joacă bine întreținute și dotate cu diverse echipamente specifice (complex multifuncțional joacă, leagăne, rotative, bazin nisip, etc.), unde să-și petreacă timpul liber în mod plăcut și în siguranță, Primăria Municipiului Hunedoara dorește să amenajeze un loc de joacă pe strada Căprioarei nr. 1, bl. K5.
Lucrările pentru realizarea locului de joacă vor consta în amenajarea unei suprafețe pe care se vor planta arbori si arbuști, se vor amenaja alei, se vor monta jocuri specifice locurilor de joacă în aer liber și bănci, si realizarea iluminatului prin montarea de stâlpi de iluminat alternativ (panouri fotovoltaice)
În zona destinată locului de joacă se vor monta complexe de joacă (ce cuprind platforme şi scară cu diferite înălţimi pentru urcat-coborât, tobogan pentru alunecare, turn de observaţie pentru supraveghere), leagăne şi rotative.
Totodată, în zona verde se va planta material dendro-floricol (arbori foioşi şi răşinoşi, arbuşti foioşi şi răşinoşi, gazon, plante perene).

Date tehnice:
- suprafața terenului ce se amenajează: 1.350,73 mp
- împrejmuire cu gard din plasă bordurată: 177 m
- poartă pietonală lat de 1 m – 2 buc
- alei pavele beton – 95 mp
- borduri înguste din beton – 160 m
- stâlpi de iluminat – 3 buc
- bănci odihnă – 20 buc:
- coșuri pentru gunoi – 15 buc
- masă jocuri statice cu bănci – 5 buc
- echipamente fitness adulți – 5 buc
- spațiile de joacă pe suprafață antitraumă – 510 mp, dotate cu:
ansamblu joacă cu tobogane – 2 buc
ansamblu de joacă mic – 1 buc
balansoar – 2 buc
jucărie cu arc – 3 buc
rotativă – 1 buc
leagăn cu două locuri – 3 buc
nisipar copii mici – 1 buc
căsuță pentru joacă copii mici – 1 buc
- Reabilitare spațiu verde prin plantare gard viu arbuști foioși – 156 m, gazonare – 750 mp, plantare arbori foioși – 8 buc.

HCL 37/ 29.01.2016 privind aprobarea Studiului de Fezabilitate şi a indicatorilor tehnico-economici

Proiectant: SC MALEX ENGINEERING SRL Bucuresti