Reabilitare Școala Gimnazială nr. 1 Hundoara, Corp B, (fosta scoala 12) strada Prutului nr. 9, municipiul Hunedoara

4.320.106,00 lei

10/2018

08/2020

SC METALPROD WEST SRL, sat Șoimuș - lider proiectant: SC DREAM DEVELOPEMENT SRL Deva

- Fonduri guvernamentale prin Ministerul Dezvoltării Regionale, Administraţiei Publice și Fondurilor Europene, Programul Național de Dezvoltare Locală, PNDL II 2017 - 2020, subprogramul „Regenerarea urbană a municipiilor și orașelor” , domeniul specific „realizarea/ extinderea/ reabilitarea/ modernizarea/ dotarea unităţilor de învăţământ preuniversitar, respectiv creşe, grădiniţe, şcoli generale primare şi gimnaziale, licee, colegii naţionale, grupuri şcolare, şcoli profesionale, şcoli postliceale, unităţi de învăţământ special de stat, precum şi alte unităţi de învăţământ preuniversitar, înfiinţate potrivit legii”.
- buget local

Imobilul corp B din cadrul Școlii gimnaziale nr. 1 situat în strada Prutului nr. 9 din municipiul Hunedoara are regim de înălțime P+2E și o suprafață construită de 628 mp . Construcția include săli de clasă, laboratoare, cabinete, depozite, birouri și grupuri sanitare. Imobilul nu a mai beneficiat de fonduri din 2006, când s-a executat în principal reparații interioare, zugrăveli, vopsitorii și reparații la instalații. De atunci imobilul s-a degradat și uzat moral, ne mai îndeplinind condițiile optime de desfășurare a activităților școlare.

În documentația de avizare a lucrărilor de intervenții întocmită se prevede asigurarea calității serviciilor de educație prin dezvoltarea, modernizarea infrastructurii imobilului.
Lucrările de reabilitare constau în: execuția în special a lucrărilor de reabilitare termică prin înlocuirea tâmplăriei existente cu tâmplării noi din PVC cu geam termopan și a instalațiilor interioare ( electrice, sanitare, termice, hidranți) în vederea obținerii autorizării/reautorizării de funcționare pe linie de securitate la incendiu și a normelor igienico-sanitare.
Informații generale referitoare la obiectivul de investiții pentru care se solicită oferta de proiectare și execuție
Suprafața terenlui: - St – 4043 mp
Suprafața construită: Sc – 628 mp
Suprafața desfășurată: Sd – 1876,00 mp
Regim înălțime: P+2E

La execuția lucrărilor se vor respecta:
 documentația tehnico-economică
 avizele și acordurile cerute prin certificatul de urbanism;
 prevederile caietului de sarcini
 prescripțiile tehnice și standardele în vigoare
 normele de protecție a muncii și PSI
 executantul va respecta căile de acces stabilite de beneficiar

Având în vedere expertiza tehnică și documentația de avizare a lucrărilor de intervenții s-au executat lucrări de reablitare a școlii care au constat în:
 înlocuirea tâmplăriei interioare și exterioare existente din lemn;
 termoizolarea imobilului
 reabilitarea acoperișului
 refacerea instalațiilor electrice, sanitare și de încălzire;
 refacerea finisajelor interioare și exterioare
 dotarea cu mobilier specific : banci, catedră, dulapuri, table magnetice si aparatura IT ca videoproiector, sistem PC complet, licențe

Programul Național de Dezvoltare Locală, PNDL II 2017 - 2020
buget local