4.397.098,00 lei

09/2018

- Fonduri guvernamentale prin Ministerul Dezvoltării Regionale, Administraţiei Publice și Fondurilor Europene, Programul Național de Dezvoltare Locală, PNDL II 2017 - 2020, subprogramul „Regenerarea urbană a municipiilor și orașelor” , domeniul specific „realizarea/ extinderea/ reabilitarea/ modernizarea/ dotarea unităţilor de învăţământ preuniversitar, respectiv creşe, grădiniţe, şcoli generale primare şi gimnaziale, licee, colegii naţionale, grupuri şcolare, şcoli profesionale, şcoli postliceale, unităţi de învăţământ special de stat, precum şi alte unităţi de învăţământ preuniversitar, înfiinţate potrivit legii”.
- buget local

Proiectare (PT, DA, PAC, POE) și execuție „Modernizare Grădinița cu Program Prelungit Floarea Soarelui Hunedoara, strada Cerbului nr. 3 bis, structură a Grădiniței cu Program Prelungit Dumbrava Minunată Hunedoara”

Imobilul Grădiniței cu Program Prelungit Floarea Soarelui situat în strada Cerbului nr. 3 bis din municipiul Hunedoara are regim de înălțime S+P+E și o suprafață construită de 935 mp. Construcția include săli de grupă, săli de mese, cabinet medical, depozite, birouri, bloc alimentar, depozite alimente și grupuri sanitare. Imobilul nu a mai beneficiat de fonduri din 2008, când s-a executat în principal reparați la instalații , instalația de protecție împotriva electrocutării și paratrăsnet. De atunci imobilul s-a degradat și uzat moral, s-au modificat normele privind circuitele la blocul alimentar.
De aceea sunt necesare lucrări de reabilitare a imobilului, în special pe componenta termică fapt pentru care, în vederea depunerii unei cereri de finanțare în cadrul Programului național de dezvoltare locală subprogramul Regenerarea urbană a municipiilor și orașelor, este necesară întocmirea unei documentații tehnico-economice faza DALI, a expertizei tehnice și a auditului energetic în conformitate cu legislația în vigoare pentru imobilul mai sus menționat.

În documentația de avizare a lucrărilor de intervenții întocmită sunt prevăzute lucrări de reabilitare care vor asigura crearea unor condiții optime de desfășurare a procesului de învățământ precum și reducerea consumurilor la utilități și îndeplinirea cerințelor privind securitatea la incendii.
Lucrările constau în reabiltarea termică a imobilului, reabilitarea acoperișului, reparații interioare și exterioare la fațade, zugrăveli, reabilitarea instalațiilor sanitare, de canalizare, de încălzire și electrice, care nu mai îndeplinesc condițiile normale de funcționare, fiind foarte vechi și totodată realizarea măsurilor privind securitatea la incendii.
Totodata este prevazută și dotarea grădiniței cu mobilier nou, modern, multifuncțional și table interactive urmărindu-se creșterea calității și siguranței procesului educațional.
Informații generale referitoare la obiectivul de investiții
- Suprafața terenului : - St - 5220 mp
- Suprafața construită: Sc - 955 mp
- Suprafața desfășurată: Sd - 1910 mp
- Regim înălțime: S+P + E

Având în vedere expertiza tehnică și documentația de avizare a lucrărilor de intervenții s-au efectuat lucrări de reabilitare a imobilului care au constat în:
- termoizolarea imobilului ;
- reabilitarea acoperișului ;
- refacerea instalațiilor electrice, sanitare și de încălzire;
- refacerea finisajelor interioare și exterioare;
- refacerea trotuarelor de gardă din jurul clădirii;
- realizarea de pasarele și scări exterioare adiacente construcției.

MDRAP: nr. contract finanțare 3018/ 21.11.2017
UAT Hunedoara: nr. contract finanțare 89725/ 06.12.2017
Valoare totală: 4.554.240,00 lei
- buget local: 138.310,00 lei
- buget de stat: 4.415.930,00 lei

HCL nr. 297 / 02.08.2017 privind asigurarea finanțării de la bugetul local pentru categoriile de cheltuieli care nu se finanțează de la bugetul de stat prin Programul Național de Dezvoltare Locală, pentru obiectivul de investiții "Modernizare Grădinița cu program prelungit Floarea Soarelui Hunedoara, strada Cerbului nr. 3 bis, structură a Grădiniței cu program prelungit Dumbrava Minunată Hunedoara "

HCL nr. 97/ 15.03.2017 privind aprobarea documentației de avizare a lucrărilor de intervenții (DALI) şi indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiție “Modernizare Grădinița Floarea Soarelui, strada Cerbului nr. 3 bis municipiul Hunedoara”

Certificat de Urbanism nr. 59/ 15.03.2017

Contract servicii nr. 33/ 16278/ 07.03.2017, Întocmire documentație tehnico - economică pentru Modernizare Grădinița cu Program Prelungit ”Floarea Soarelui” Hunedoara, strada Cerbului nr. 3 bis, structură a Grădiniței cu Program Prelungit Dumbrava Minunată Hunedoara - documentație faza DALI, proiectant:SC ARHING SRL Târgu Mureș, valoare: 22.550,5 lei.

Contract lucrari 174/60019/28.08.2018- Servicii de proiectare, asistenta tehnica din partea proiectantului si executie lucrări, executant: SC METALPROD WEST SRL, în asociație cu proiectant, SC DREAM DEVELOPEMENT SRL DEVA și SC MASECONS 2010 SRL , valoare: 4.071.645,88 lei
- servicii de proiectare: 141.610 lei
- execuție lucrări: 3.930.035,88 lei
Durata: 15 luni: 3 luni proiectare, 12 luni execuție lucrări