Modernizare Grădinița cu Program Prelungit Dumbrava Minunată, strada Câmpului nr. 2 din municipiul Hunedoara

3.978.706,00 lei

10/2018

09/2020

SC CORNUL PREST SRL - lider asociat Gevis Proteam SRL,

- Fonduri guvernamentale prin Ministerul Dezvoltării Regionale, Administraţiei Publice și Fondurilor Europene, Programul Național de Dezvoltare Locală, PNDL II 2017 - 2020, subprogramul „Regenerarea urbană a municipiilor și orașelor” , domeniul specific „realizarea/ extinderea/ reabilitarea/ modernizarea/ dotarea unităţilor de învăţământ preuniversitar, respectiv creşe, grădiniţe, şcoli generale primare şi gimnaziale, licee, colegii naţionale, grupuri şcolare, şcoli profesionale, şcoli postliceale, unităţi de învăţământ special de stat, precum şi alte unităţi de învăţământ preuniversitar, înfiinţate potrivit legii”.
- buget local

Imobilul în care își desfășoară activitatea Grădinița Dumbrava Minunată, cu program prelungit, este situat pe Aleea Câmpului nr. 7 din municipiul Hunedoara, regimul de înălțime P+E, având aria construită de 934,60 mp și aria desfășurată de 1.869,20 mp și include săli de clasă, birouri pentru personalul administrativ, grupuri sanitare, etc.
Deoarece până în prezent nu s-au executat reparații majore la această clădire, unitatea de învățământ nu a beneficiat nici de fonduri de la bugetul de stat în vederea realizării unor lucrări de reabilitare/ modernizare, este necesar a se efectua astfel de lucrări, întrucât instalațiile sanitare, canalizare, de încălzire și electrice nu mai îndeplinesc condițiile normale de funcționare, fiind foarte vechi și totodată, este necesar a se executa și lucrări de construcții (înlocuire tâmplărie, reparații interioare și exterioare la fațade, zugrăveli, etc.), imobilul, din cauza vechimii sale fiind degradat și uzat moral.
Prin aceste lucrări de modernizare se urmărește crearea unor condiții optime de desfășurare a procesului de învățământ precum și reducerea consumurilor la utilități.

La execuția lucrărilor se vor respecta:
 documentația tehnico-economică
 avizele și acordurile cerute prin certificatul de urbanism;
 prevederile caietului de sarcini
 prescripțiile tehnice și standardele în vigoare
 normele de protecție a muncii și PSI
 executantul va respecta căile de acces stabilite de beneficiar
 cerințele beneficiarului

Lucrările de modernizare au constat în înlocuirea instalațiilor sanitare și de canalizare, instalațiilor electrice și încălzire existente, înlocuirea tâmplăriei existente (uși și ferestre) cu tâmplărie PVC cu geam termopan, reparații de tencuieli interioare și exterioare, reabilitare acoperiș, subsol tehnic, reabilitare termică prin termoizolare fațade, realizare separare circuit alimentar din punct de vedere al Direcției de Sănătate Publică, etc.
Având în vedere expertiza tehnică și documentația de avizare a lucrărilor de intervenții s-au efectuat lucrări de modernizare a grădiniței în conformitate cu cele propuse în documentația de avizare a lucrărilor de intervenții, cuprinzând:
 izolarea termică a părții opace a fațadelor;
 înlocuirea tâmplăriei exterioare existente din lemn;
 termoizolarea acoperișului tip terasă;
 izolarea termică a planșeului peste subsol;
 înlocuire pardoseli interioare;
 placări interioare cu gresie și faianță;
 realizare compartimentări interioare;
 tencuieli interioare;
 zugrăveli interioare
 înlocuire tâmplărie interioară;
 refacere trotuare
 reparații instalații termice, sanitare

Totodată, s-au executat lucrări privind securitatea la incendiu: scară evacuare în caz de incendiu, montare uși și ferestre rezistente la foc, instalații de detectare, semnalizare și avertizare incendiu, instalații de desfumare, Instalații de stingere și limitare a incendiului cu hidranți interiori, etc.

Programul Național de Dezvoltare Locală, PNDL II 2017 - 2020
buget local
MDRAP nr. contract finanțare 3017/ 21.11.2017
UAT Hunedoara: nr. contract finanțare 89726/ 06.12.2017
Valoare totală: 4.511.862,00 lei
- buget local: 118.556,00 lei
- buget de stat: 4.393.306,00 lei

Contract lucrari 188/70807/10.10.2018- Proiectare, asistenta tehnica din partea proiectantului, executie lucrari, executant: SC CORNUL PREST SRL, asociat Gevis Proteam, valoare: 3.921.050,00 lei incl. TVA

Contract servicii 232/80426/19.11.2018 - Dirigenție de șantier, MITIJEN PREST, diriginte: Gherasim Jenica, valoare: 32.000 lei

Proces verbal de receptie la terminarea lucrărilor nr. 55980/ 11.09.2020
Valoarea finalăa lucrărilor executate: 3.800.693,39 lei incl. TVA, din care:
- C+M: 3.630.228,26 lei incl. TVA
- dotări, utilaje și echipamente: 170.465,13 lei incl. TVA
Valoarea serviciilor de proiectare și asistență tehnică este de 111.860 lei incl. TVA.