Construirea unui loc special amenajat pentru caini de companie in Municipiul Hunedoara, zona Stadionului Michael Klein

Spatii de recreere

11/2015

04/2016

S.C. SRV IMOB CONSTAR S.R.L. HUNEDOARA

Buget Local

În vederea creării unui spațiu de socializare și de joacă pentru câinii cu stăpân și pentru încurajarea adopțiilor pentru câinii care se adună de pe raza administrativ – teritorială din municipiul Hunedoara, se propune amenajarea unei astfel de zone și totodată, pentru a oferi o alternativă pentru cei care folosesc parcurile în aceste scopuri, aducând un disconfort cetățenilor.
Pentru amenajarea unui astfel de parc pentru câini, există teren disponibil în zona delimitată de parcul de distracții și terenul nou de fotbal pentru juniori din zona Complexului Sportiv “Michael Klein”, actualmente acest teren fiind părăsit și plin cu vegetație având suprafața aproximativă de 2.800 m2.

In zona Stadionului Michael Klein s-a amenajat un parc pentru cainii de companie, care oferă posibilitatea proprietarilor acestor animale de companie sa-i plimbe liberi, fara lesa.
Terenul care s-a amenajat a fost un teren cu vegetatie necontrolata. Locul s-a imprejmuit, s-a amenajat o platforma din pavele pe care s-au montat doua bancute si doua cosuri de gunoi.
Pe restul terenului s-a plantat gazon si s-au montat diverse obiecte utilizate la antrenamentul si dresajul cainilor, iar pentru asigurarea unei bune vizibilitati pe timp de noapte s-au montat 5 corpuri de iluminat stradal.
Dotarile pentru cainii de companie sunt: bara de sarituri, cerc de sarituri, traseu de slalom, rampa de tip A, rampa de inaltime, rampa saritura in lungime, tunel flexibil.

Autorizație de Construire nr. 52/ 21.04.2015
Proiectant: SC INFRA VIALIS SRL DEVA
Contract execuție lucrări nr. 97/ 48247/ 14.07.2015
Ordin de începere lucrări nr. 215/ 71988/ 22.10.2015